Yakın Koruma Fiyatları

Özel bir VIP yakın koruma, fiyatları bakımından çok düşük ücretleri olan bir hizmet erbabı değildir. Diğer bir ifade ile gerek eğitimi, gerek mevkiisi ve gerekse uzun yıllardır edindiği tecrübeleri ücretine yansır.

Yakın korumalık öyle bir meslektir ki asla hatayı affetmez. Ücreti yönünden ekonomik olması, fiyatının ucuz olması gibi kriterler ile yakın koruma aranamaz. Çünkü zaafiyet, mal ve hatta can kaybına kadar riskler taşır.

Yakın korumanın fiyatı neye göre belirlenir? Fiyata etki eden nedenler nelerdir?

1) Öncelikle yakın koruma hizmetini muhakkak bir özel güvenlik şirketinden almalısınız. (Bu konudaki yazımızı kesinlikle okuyunuz : Neden Özel Güvenlik Şirketi ile çalışmalı? ). Bu size ek bir maliyet getirecekse de riskleri minimum düzeyde tutarak etkin ve sürekli bir koruma sağlar.

2- Yakın koruma CV ‘sinde almış olduğu eğitimler gözönünde bulundurulmalı ama yeterli görülmemeli, bunları referans veya yaptığı görevlerde uygulayabilip, uygulamadığına dikkat edilmelidir. Örneğin, özel harekatçı olan bir vip korumanın yakın dövüş, ileri sürüş teknikleri, terör, bomba gibi konularda zaten uzman olduğu bilinir.

3- Gerek referans gerekse mesleki geçmiş önemli olsa da bunlar kadar önemli bir konu daha vardır. O da korumanın kişiliği. İşte bu noktada 1.ci maddede yazdığımız gibi özel güvenlik firması ile çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Tamamen serbest, kişisel, kendi çapında, özgür çalışan bir korumanın aidiyet hissi ve dolayısıyla savunma (koruma) hissi olmayabilir. Oysa bir firma ile çalışan özel koruma, özellikle firma yöneticileri tarafından test edilmiş, kişilik ve güvenlik teknikleri açısından olumlu özellikleri görülmüş ve kabul edilmiş, güvenle size tavsiye edebilecek bilgi donanımına sahip kişidir.

Tüm bu sebeplerle, tabiri caizse “ben iyi karete bilirim”, “… barın kapısında görev yaptım”, “çok iyi silah kullanırım” gibi özdeğerlendirmelere değil, bağlı bulunduğu firmanın aradığı özellikleri sağlayabilen ve gerçekten can ve malınızı emniyet altına alabilecek profesyonelleri seçmelisiniz. (Örnek: Profesyonel Yakın Koruma ile ilgili bir şirket yazısı).

Konunun ciddiyeti ve taşıdığı riskler de gözönünde bulundurulduğunda ucuz, bar fedaisi, kabadayı, bodyguard olmaktan ileri gidememiş bir yakın korumanın size düşük fiyata malolacağı ama bunun da taşıdığınız risklerin gerçekleşmesine neden olabileceğini, İŞE uygun ücret prensibi ile çalışan, risklerin tam olarak bilincinde bir profesyonelin fiyatının da düşük olmaması gerektiğini takdir etmelisiniz. Bireysel değil kurumsal çalışabilen, bir ekibin parçası olabilen kişiler, yani profesyoneller ancak ve ancak güvenlik firmaları ile çalışır. Kendi başına (freelance) çalışan bir korumayı kontrol etmekte zorlanabileceğinizi unutmayınız.

Şimdi belki de hala fiyat yazmadınız diyebilirsiniz. Peki yaklaşık olarak yazıyoruz. İyi bir vip yakın koruma için firmasına en az 20000-25000 TL +KDV (yakın korumanın yolluk ve iaşe masrafları hariç) ödemelisiniz. (Bu fiyat 2023 tarihi itibariyle güncellenmiştir.)

Daha düşük ücret talep edenlerin bilgi ve donanımından şüphe etmelisiniz. Araçlı koruma yapılacaksa, yakın korumaya ek olarak bir de ileri sürüş tekniklerini bilen özel şoför tutmanızı, mümkünse her ikisinin de koordinasyonlu çalışabilmesi yönünden aynı firmadan gelmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm bunlar naçizane tavsiyeler olup, mesleki tecrübelerin bir birikiminin sonucudur.

“Yakın Koruma Fiyatları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.