Her Yakın Koruma Gerçekten Yakın mı ?

Yakın koruma Hizmeti Alırken Dikkat

Yakın koruma diğer koruma tekniklerinden ve gerekliliklerinden farklı olarak öne çıkan bir korunma biçimi.

Çeşitli sebeplerden korunmaya ihtiyaç duyan kişiler için hayati önem taşıyan yakın koruma hizmeti ihtiyacı konusunda yetkin gerekli eğitimlerden geçmiş kişiler tarafından alınmalıdır.

Aksi taktirde kişi tabiri caiz se kolay hedef haline gelebilmekte ve aslında bazı temel prensiplerle korunması kolay olan durumlar tam aksine kişinin can sağlığını tehdit eden sorunlar olarak karşımıza çıkabilmekte.

Yakın koruma sadece dövüş bilen güçlü insanlar değildir

Bu konuda en yaygın hata barlarda güvenlik görevi yapan body guardlar ile yakın korumalrın karıştırılıyor olması ve bu hizmet ile karıştırılmasıdır.

Yakın koruma kişinin en son kalesi olarak görülmelidir. Yani kişinin kendisinden önce düşmesi gereken son kişi.

Bu durum hayati tehlikeyi yaratma ihtimali olan tüm seçeneklerin öngörülebilmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.

Gerçek Yakın koruma eğitimi çok önemli

Bu ancak gerçekten yakın koruma eğitimi almış Sadece güçlü değil aynı zamanda sezgileri güçlü ve gerekli taruz savunma ve taruz eğitimlerinden geçmiş profesyoneller tarafından gerçekleştiriliyor olması gerekmektedir.

Lütfen gerekli olan yakın koruma lisans larını bu hizmeti aldığınız kurumdan ve size hizmet edecek olan korumadan istemeyi ve bunların doğruluğunu tespit etmeden hizmet almaya karar vermeyin.

Yaşamınız buna bağlı olabilir.

İyi günler dileriz

Yakın Koruma Fiyatları

Özel bir VIP yakın koruma, fiyatları bakımından çok düşük ücretleri olan bir hizmet erbabı değildir. Diğer bir ifade ile gerek eğitimi, gerek mevkiisi ve gerekse uzun yıllardır edindiği tecrübeleri ücretine yansır.

Yakın korumalık öyle bir meslektir ki asla hatayı affetmez. Ücreti yönünden ekonomik olması, fiyatının ucuz olması gibi kriterler ile yakın koruma aranamaz. Çünkü zaafiyet, mal ve hatta can kaybına kadar riskler taşır.

Yakın korumanın fiyatı neye göre belirlenir? Fiyata etki eden nedenler nelerdir?

1) Öncelikle yakın koruma hizmetini muhakkak bir özel güvenlik şirketinden almalısınız. (Bu konudaki yazımızı kesinlikle okuyunuz : Neden Özel Güvenlik Şirketi ile çalışmalı? ). Bu size ek bir maliyet getirecekse de riskleri minimum düzeyde tutarak etkin ve sürekli bir koruma sağlar.

2- Yakın koruma CV ‘sinde almış olduğu eğitimler gözönünde bulundurulmalı ama yeterli görülmemeli, bunları referans veya yaptığı görevlerde uygulayabilip, uygulamadığına dikkat edilmelidir. Örneğin, özel harekatçı olan bir vip korumanın yakın dövüş, ileri sürüş teknikleri, terör, bomba gibi konularda zaten uzman olduğu bilinir.

3- Gerek referans gerekse mesleki geçmiş önemli olsa da bunlar kadar önemli bir konu daha vardır. O da korumanın kişiliği. İşte bu noktada 1.ci maddede yazdığımız gibi özel güvenlik firması ile çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Tamamen serbest, kişisel, kendi çapında, özgür çalışan bir korumanın aidiyet hissi ve dolayısıyla savunma (koruma) hissi olmayabilir. Oysa bir firma ile çalışan özel koruma, özellikle firma yöneticileri tarafından test edilmiş, kişilik ve güvenlik teknikleri açısından olumlu özellikleri görülmüş ve kabul edilmiş, güvenle size tavsiye edebilecek bilgi donanımına sahip kişidir.

Tüm bu sebeplerle, tabiri caizse “ben iyi karete bilirim”, “… barın kapısında görev yaptım”, “çok iyi silah kullanırım” gibi özdeğerlendirmelere değil, bağlı bulunduğu firmanın aradığı özellikleri sağlayabilen ve gerçekten can ve malınızı emniyet altına alabilecek profesyonelleri seçmelisiniz. (Örnek: Profesyonel Yakın Koruma ile ilgili bir şirket yazısı).

Konunun ciddiyeti ve taşıdığı riskler de gözönünde bulundurulduğunda ucuz, bar fedaisi, kabadayı, bodyguard olmaktan ileri gidememiş bir yakın korumanın size düşük fiyata malolacağı ama bunun da taşıdığınız risklerin gerçekleşmesine neden olabileceğini, İŞE uygun ücret prensibi ile çalışan, risklerin tam olarak bilincinde bir profesyonelin fiyatının da düşük olmaması gerektiğini takdir etmelisiniz. Bireysel değil kurumsal çalışabilen, bir ekibin parçası olabilen kişiler, yani profesyoneller ancak ve ancak güvenlik firmaları ile çalışır. Kendi başına (freelance) çalışan bir korumayı kontrol etmekte zorlanabileceğinizi unutmayınız.

Şimdi belki de hala fiyat yazmadınız diyebilirsiniz. Peki yaklaşık olarak yazıyoruz. İyi bir vip yakın koruma için firmasına en az 4500-5000 TL +KDV (yakın koumanın yolluk ve iaşe masrafları hariç) ödemelisiniz. Daha düşük ücret talep edenlerin bilgi ve donanımından şüphe etmelisiniz. Araçlı koruma yapılacaksa, yakın korumaya ek olarak bir de ileri sürüş tekniklerini bilen özel şoför tutmanızı, mümkünse her ikisinin de koordinasyonlu çalışabilmesi yönünden aynı firmadan gelmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm bunlar naçizane tavsiyeler olup, mesleki tecrübelerin bir birikiminin sonucudur.

Neden Özel Güvenlik Şirketi ile çalışmalı?

İster yakın koruma hizmeti almak isteyin, ister yakın koruma olarak hizmet vermek isteyin, özellikle bir özel güvenlik şirketi ile çalışmalısınız.

Özel güvenlik şirketleri ile çalışmanın yararları :

VIP Kişi koruma hizmeti almak istiyorsanız;

 1. Firma tarafından görevlendirilen kişi Özel güvenlik sertifikası sahibi olduğundan, özel güvenlik şube müdürlüklerinden yasal izin alarak, aldığınız hizmeti yasallaştırabilir, başınıza herhangi istenmeyen bir durum geldiğinde yasadan tam olarak yararlanabilir, yasanın korumasından eksiksiz faydalanabilirsiniz.
 2. Size tahsis edilen görevliyi beğenmemeniz veya hastalanması veyahut mazeretli bulunması durumunda bir başka yakın koruma görevlisi ile değiştirmek imkanına sahipsiniz. Böylelikle yakın koruma hizmetlerinde süreklilik sağlamış olursunuz.
 3. Aradığınız özelliklerde korumayı en kolay güvenlik firmaları bulabilir, size uygun olup olmadığını istekleriniz doğrultusunda kolayca tespit edebilir.
 4. VIP yakın korumanın size veya malvarlığınıza bir zarar vermesi durumunda Özel güvenlik şirketlerinin yapmak zorunda olduğu Mali mesuliyet sigortasından yararlanma imkanınız olur.
 5. Bir şirket sahibiyseniz, serbest çalışan kişiye ödediğiniz maaşı vergiden düşemezsiniz anacak, özel güvenlik firmaları size fatura keseceğinden bunu rahatlıkla gider olarak gösterebilirsiniz.
 6. Çalışan kişi herhangi bir olay neticesinde Emniyet birimlerinde rahatlıkla ifade vererek şahit olabilir.  Çünkü yapılan hizmet tamamen hukukidir.

Bu hususta en profesyonel çalıştığına şahit olduğum özel güvenlik şirketinin ISP Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri AŞ. olduğunu şahsen gördüğümden öncelikle tavsiye etmekte bir sakınca görmüyorum.

VIP Yakın koruma olarak çalışmak istiyorsanız;

 1. Talebe göre valilik ve özel güvenlik şube müdürlüğü tarafından izin verilmiş olacağından göreviniz tamamen yasaldır.
 2. Müşteriyi korurken arkanızda bir güvenlik firmasının olması size güvence verir.
 3. Rahatsızlanmanız veya bir mazeretinizin bulunması halinde yerinize bir başkası bakar.
 4. Özel güvenlik mali mesuliyet sigortası yapılacağından verdiğiniz zararlardan sorumluluğunuz (kasten verilenler hariç) asgari seviyeye düşer.
 5. Size karşı işlenen suçlarda ise emniyet ve savcılık nezdinde kolayca şikayetçi olabilir, zorunlu nedenle silah kullanmanız durumunda yaptığınız hizmet kanuna dayandığından yasanın lehinize olan hükümlerinden yararlanırsınız.
 6. Sürekli olarak güvenlik firması ile çalışmak size iş güvencesi sağlar. Benzeri yakın koruma taleplerinde öncelikli olarak çağırılır ve önerilirsiniz.

Yakın koruma olarak çalışacaklara bu sektördeki en başarılı şirket olarak ISP Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Anonim şirketini önerdiğimi de yinelemek isterim. Bu firmaya iş başvurusu yapmanızı ve CV. örneğinizi göndermenizde yarar görüyorum. (Zamanında bünyesinde çalışmam ve şu anda tanıdığım bazı ünlü kişiler ve çeşitli iş adamları ile çalışmalarını bizzat görmem, tamamen yasal şartlara uygun çalışmaları sebebi ile bu tavsiyede bulunduğumu da hemen ifade etmeliyim. 5188 sayılı yasa ve ilgili özel güvenlik hizmetleri yönetmeliği kapsamında değilseniz başvuru yapmanızın bir yararı da olmadığına da dikkatinizi çekerim).

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Yakın koruma nasıl olunur sorusu sıkça sorulmakta olduğundan sitenin farklı yerlerinde vurguladığımız gibi, yakın koruma olmak için öncelikle 5188 sayılı kanun gereğince eğitim almak, verilen dersleri başarmak ve neticede “özel güvenlik sertifikası” almak gerektiğini vurgulamak gerekir. Kendi başınıza yakın koruma olmak yerine özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışmak ise sizin sosyal güvence ve iş güvencesi altında çalışmanızı sağlar. Resmi yakın koruma hizmeti vermek, serbest şekilde çalışmaktan çok daha avantajlı olup, sizi görev yaparken meydana gelebilecek istenmeyen hukuki durumlardan korur.

Bu nedenle yakın koruma olmak için özel güvenlik kursları veya güvenlik okullarının silahlı veya silahsız özel güvenlik eğitimini başarıyla bitirmek ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sertifika sınavını 70 ve üstü puanla kazanmak zorundasınız. Ancak bu eğitimlerin ve sınavın çok da zor olmadığını da belirtmekte fayda var.

Yakın Koruma Nedir?

Yakın koruma hizmeti nedir, ne demektir?

Yakın koruma olarak anılan VIP Kişi koruma hizmetleri; Önemli kişinin; İkametgah ve çalışma ofisi ile araçlı veya yaya olarak yapacağı planlı yada ani gelişen program ve seyahatlerinde, güvenliğinin, koruma personeli, teknolojik cihazlar ve fiziki önlemler ile 24 saat esasına göre sağlanması ve kontrol altında bulundurulması amacıyla yapılan faaliyetlere denir.

GENEL KORUMA ÇEŞİTLERİ :

Özel Koruma: Korunacak kişinin can ve mal emniyetini sağlamak maksadıyla alınacak koruma tedbirlerinin tümüdür.

Yakın Koruma: Korunacak kişiye bulunması gereken alanlarda yanında bulunarak yapılan korumadır.

Konut ve iş yeri koruma: Korunacak kişinin evinin veya işyerinin etrafında nokta hizmeti veya devriye görevlisi ile sağlanacak koruma tedbirleridir.

Çağrı Üzerine koruma: Korunmaya alınmamış kişilerin tehlike anında çağrı merkezinden talepte bulunmaları üzerine sağlanacak geçici korumadır.

Daha fazla bilgi için Profesyonel yakın koruma hizmetleri sayfasını incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgililere

Yakın koruma hizmetleri konulu sitemize hoş geldiniz.  Konumuz sadece yakın korumalık hizmeti. Umarız ki hem sektör çalışanları hem de özel güvenlik ihtiyacı olan şahıslar bu siteden yararlanır.

Sitemiz tamamen kurumsal bir blog özelliğinde olup, yararlı bilgiler ihtiva eder. İşbu kural ve prensibe aykırı yorumlar ve ilanlar silinecek olup, maceraperest, hayalperest ve gerçek dışı uygulamalar kabul edilmez.