Takip Ediliyorum Ne Yapmak Gerek?

Takip ediliyorum

Takip Ediliyorum Ne Yapmak Gerek?

Tanımadığım biri tarafından takip ediliyorum ne yapmalı diye endişelenenler için tüyolar ve ipuçları içeren bu yazımızda uygunsuz kişi veya kişiler tarafından takip edilmeniz halinde yapılması gerekenler hakkında bilgiler içeriyor.

Yazımızda ısrarlı takip suçunun fiziksel takip olarak gerçekleşmesi halinde yapılacaklar anlatılacak olup, suçun diğer tipleri konumuz dışıdır.

Takip ediliyorum, sürekli birileri beni takip ediyor ve peşimden ayrılmıyor, bu bir suç mu?

Her şeyden önce ısrarlı takip Türk Ceza Kanununa göre suçtur. TCK madde 123/A gereğince ısrarlı takip suçunun suçtan zarar göreni, huzur ve sükunu bozulmak istenen şahıs veya şahıslardır. Burada cezalandırılacak husus mağdurun ısrarlı takip hareketlerin tekrarlanarak yapılması suretiyle huzur ve sükunu bozmaktır.

TCK 123.cü maddesi gereğince suçun basit hali; Israrlı bir şekilde, fiziken takip etmek ya da haberleşme ve iletişim araçlarını, bilişim sistemlerini veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmaya çalışmak suretiyle bir kimse üzerinde ciddi bir huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin veya yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duymasına neden olan faile altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.

Israrlı takip suçunun ağırlaştırılmış halinin cezası ise TCK madde 123/A/2 hükmüne göre; suçun, çocuğa ya da ayrılık kararı verilen ya da boşandığı eşe karşı işlenmesi veya mağdurun okulunu, iş yerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu veya işini bırakmasına sebep olması; hakkında uzaklaştırma veya konuta, okula ya da iş yerine yaklaşmama tedbirine karar verilen fail tarafından işlenmesi, halinde faile bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Burada dikkat edilecek hareket unsuru, fiziki takibin süreklilik arz etmesidir. Bir kere takip etmek bu suçu oluşturmaz. Bu suçlarda Asliye Ceza Mahkemesi görevli olup, uzlaştırma hükümleri uygulanmadığı gibi suç tarihinden itibaren geç 6 ay içinde şikayet edilmesi gereken şikayete bağlı bir suçtur.

Sitemiz bir hukuk sitesi olmadığından bu kadar hukuksal bilgi vererek, konu hakkında avukatlara soru sorabileceğiniz hukuk forumlarının ceza hukuku forumları kısmından merak ettiklerinizi ücretsiz danışabilirsiniz.

Takip ediliyorsanız ne yapmak gerek
Takip ediliyorsanız ne yapmalı?

Fiziksel olarak takip ediliyorsanız ne yapmalısınız? Takip edilmeniz halinde yapmanız gerekenler şunlar;

 • Öncelikle takip edilip, edilmediğinize emin olmaya çalışın.  Sadece takip edildiğinizi düşünmek yetmez. Doğrulamak için yolunuzu değiştirerek halen peşinizden gelip gelmediğini kontrol edin. Örneğin ani bir dönüşle farklı yöne gitmeye başlayın. Ancak bu hareketi fazla uzatmayın.
 • Takip edenin kim olduğunu fazla belli etmeden anlamaya çalışın.
 • Neden takip ediliyor olabileceğinizi düşünün. Amacı tahmin ederseniz veya bilirseniz takipten kurtulmanız için yapacaklarınız hakkında daha efektif kararlar almanızı sağlar. Sapık mı yoksa size zarar vermek için başka bir amaç mı güdüyor bunu tespit etmeye çalışmalısınız.
 • Şüpheleriniz gerçek çıktı ve fiziksel olarak takip edildiğinize emin iseniz hemen insanların bolca olduğu kalabalık bir ortama doğru gitmelisiniz. Sakin veya ıssız sokaklardan uzak durun.
 • Kalabalık arasına karışın ancak kalabalıktan çıkmayın. Etrafınızda devamlı insanların olduğu ortamlarda bulunun.
 • Kalabalıktan ayrılmadan takip eden kişiye onun farkında olduğunuzu, onu gördüğünüzü ve ona karşı dikkatli olduğunuzu göstermek için ona bakın.
 • Polis merkezi göremiyorsanız veya bilmiyorsanız öncelikli resmi kurumlara veya cafe, restoran, alışveriş merkezi, mağaza, dükkan gibi insanların toplu şekilde bulunduğu ortamlara girin ve girdikten sonra insanlara takip edildiğinizi, yardım istediğinizi iletin.
 • Yardım talebini yüksek sesle bağırarak yapın ki takip eden kişi korkup, vazgeçsin.
 • Takipçi ısrarcı bir şekilde takibi bırakmıyorsa, kendinizi böylelikle kısmen güvene aldıktan sonra hemen alo 112 acil telefon numarasını arayarak Polis veya Jandarma’ya durumu ihbar edin. Eğer yakın korumanız varsa onu çağırın, ona ulaşamıyorsanız güvenlik şirketi acil yardım hattını arayıp, destek isteyin.
 • Emniyet güçleri gelmeden veya tehlikenin geçtiğinden emin olmadan bulunduğunuz yeri ve kalabalığı terk etmeyin. Yakın korumanız yanınızdaysa direktiflerine eksiksiz uyun.
 • Sürekli takip edildiğiniz hissine kapılıyorsanız, ev iş arasında sürekli rota ve güzergah değiştirin. Her zaman aynı mağazaya veya mekana girmeyin. Giriyorsanız da farklı zaman dilimlerinde girmeyi tercih etmeye dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.