Yakın Koruma Sertifikası

Piyasada Yakın koruma sertifikası şeklinde bir ibare bulunsa dahi özel hizmetlerde yakın koruma sertifikası diye bir belge yoktur. Bunun doğrusu özel güvenlik sertifikası olup, konu ile ilgili bilgileri nasıl yakın koruma olunur başlıklı yazımızda anlatmıştık.

Genelde yakın koruma sertifikası diye anılan serfika, aslında özel güvenlik hizmeti çerçevesinde yasal olmayan ama genel olarak özel harekat görevlilerinin aldıkları eğitimle karıştırılan bir serfikadır. Ancak emekli özel harekatçı veya emekli emniyet görevlisi değilseniz, yakın korumalık yapabilmek için muhakkak 5188 sayılı kanun çerçevesinde özel güvenlik sertifikası almak gerekmektedir. Yoksa yaptığınız hizmet yasal değil, yasadışı olup, sizi ve çevrenizdekileri korumaz.

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Yakın koruma nasıl olunur sorusu sıkça sorulmakta olduğundan sitenin farklı yerlerinde vurguladığımız gibi, yakın koruma olmak için öncelikle 5188 sayılı kanun gereğince eğitim almak, verilen dersleri başarmak ve neticede “özel güvenlik sertifikası” almak gerektiğini vurgulamak gerekir. Kendi başınıza yakın koruma olmak yerine özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışmak ise sizin sosyal güvence ve iş güvencesi altında çalışmanızı sağlar. Resmi yakın koruma hizmeti vermek, serbest şekilde çalışmaktan çok daha avantajlı olup, sizi görev yaparken meydana gelebilecek istenmeyen hukuki durumlardan korur.

Bu nedenle yakın koruma olmak için özel güvenlik kursları veya güvenlik okullarının silahlı veya silahsız özel güvenlik eğitimini başarıyla bitirmek ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sertifika sınavını 70 ve üstü puanla kazanmak zorundasınız. Ancak bu eğitimlerin ve sınavın çok da zor olmadığını da belirtmekte fayda var.