Profesyonel Yakın koruma arıyorum, nelere dikkat etmek gerekir?

Profesyonel Yakın koruma arıyorum, nelere dikkat etmek gerekir?

Yakın koruma arayanların sıklıkla sorduğu sorulardan olan Profesyonel bir yakın koruma görevlisinde bulunması gereken özellikler nelerdir sorusunun yanıtıyla birlikte nasıl iyi bir yakın koruma tutmalı gibi ipuçları ve tüyolar içeren bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Bodyguard tarzı amatör korumaları tercih etmeyin. Farklı işler olup, birbirleriyle karıştırmamak ve hatta karşılaştırmasını dahi yapmamak gerekir. Her Profesyone yakın koruma bodyguardlık yapabilir ancak her bodyguard yakın koruma olamaz.

Uzun süreli, aylık, haftalık veya günlük yakın koruma personelinde ve güvenlik şirketinde aranılacak şartlar ve dikkat edilmesi gerekenler :

Görevliyi mutlaka bir özel güvenlik şirketinden kiralamalısınız. Birebir muhatap olmak yerine kurumsal bir şekilde kiralama biçiminde sağlamak her açıdan avantajlıdır. Bu nedenle önce firmada bulunması gereken nitelikleri sonra da korumanın kendisinde bulunması gereken özellikleri açıklayacağız.

Yakın koruma hizmeti veren güvenlik firmalarında dikkat edilecek konular:
 • Hem şoför hem koruma arıyorsanız bunu unutun. Araç mı sürecek, sizi  mi koruyacak. İkisi bir yerde anlayışından uzak durun. Seçimi yapın, koruma mı şoför mü? Ancak iki yakın koruma tutup, birinin şoförlük yapması, diğerinin güvenliği sağlaması doğru bir seçim de olabilir. Aynı kişiye iki farklı işi yaptırmak, bir görevin aksamasına neden olacaktır.
 • Her hangi bir memnuniyetsizlik veya şikayetiniz olursa korumayı değiştirebilecek kurumları tercih etmelisiniz.
 • Firmaya neden yakın koruma tutmak istediğinize dair gerekçenizi özel sırlarınız hariç olmak üzere açıkça anlatın. Koruma çeşitleri hakkında bilgi alın. Fazla sayıda koruma tutacaksanız farklı düzenleri içeren koruma türleri mevcuttur.
 • Gerektiği durumlarda ek yani takviye personel desteği alabileceğiniz firmaları tercih edin. Zira herhangi bir olay anında ek kuvvete ihtiyaç olduğu takdirde acilen takviye yakın koruma elemanı sağlaması önemlidir.
 • Firmanın 5188 sayılı kanuna göre hizmet verip vermediğini araştırın. Özel güvenlik faaliyet belgesi olmayan kurumları seçmemelisiniz.
 • Şirketin referanslarını inceleyerek bu konudaki tecrübelerini anlamaya çalışın.
 • İletişimi güçlü ve ihtiyaçlara özel çözümler üretebilecek firmaları seçmek, acil durumlarda ve yazımızdaki gerekliliklerde seçimi etkileyen faktördür.
 • Personelini sürekli denetleyen ve kontrol eden kurumları seçmek çok önemlidir. Korumayı sadece kendi inisiyatifine bırakmayan firmalar kaliteli firmalardır.
 • Gerektiğinde güvenlik alanında teknik ve hukuki bilgi desteği alabileceğiniz kurumları tercih etmelisiniz.
 • Korumanın yetersiz kaldığı veya acil durumlarda kullanılmak üzere 7/24 iletişim bilgisi ve yetkilisi olan firmayı seçin.
 • Ücreti veya maaşı firmaya mı yoksa görevliye mi ödeyeceğinizi sorun. Korumaya verileceğini söyleyen firmalardan uzak durun. Maaşını düzenli bir şekilde aldığından emin olun. Siz ek avantajlar vermek istiyorsanız bunu kendiniz verebilirsiniz ancak maaş veya ücret nedeniyle tartışma yaşanabilecek durumlardan uzak durun.
Yakın korumada bulunması gerekli özellikler
 • Yakın koruma adayları ile birebir görüşmek ve tanışmak isteyin. Sadece CV veya fotoğraflara bakarak karar vermeyin.
 • Korumanın iletişimine, size ve çevreye karşı davranışlarına, yaşına ve fiziksel görünüşüne dikkat edin. Böylelikle uyumlu bir yakın koruma olup, olamayacağını test edin. Gerektiğinde inisiyatif alabileceğine ikna olun.
 • Çok genç olup, tecrübesinin olup olmadığını veya çok yaşlı veyahut çok şişman bir kişinin hızlı hareket etme yeteneğinin olup, olmadığını gözlemleyin. Aşırı zayıf olması da görsel caydırıcılığı olmayacağından seçilmemelidir.
 • Yasaların gerektirdiği yetkileri olup olmadığını sorun. 5188 sayılı kanuna göre Özel güvenlik kimlik kartı yoksa sadece kendini koruyabilir.
 • Tutmak istediğiniz yakın koruma elemanının özel eğitimli olmasına dikkat edin. Profesyonel yakın korumalık için sadece özel güvenlik görevlisi kimliği olması yeterli değildir. Gereklidir ancak yetersizdir. Personelin bu meslek için profesyonel bir eğitim alıp almadığını sorun. Örneğin; Emniyet, Özel Harekat, Jandarma gibi resmi kurumlardan emekli olanlar özel eğitimlidir. Meslekten ayrılma ise nedeni konusunda titizlik gösterin.
 •  Yakın koruma silahlı ise silah taşıma ruhsatını istemelisiniz. Ve hangi durumlarda kullanabileceğini sormalısınız.
 • Acil durumlarda veya destek lazım olduğunda ne yapacağını ve nereye başvuracağını sormalısınız.
 • Yukarıdaki şartları taşımadığı halde ben X uzak doğu dövüş sporu eğitimi aldım, sporcuyum, profesyonel boksörüm gibi sözlere itibar etmeyin. Spor ile profesyonel yakın korumalık farklı konulardır. Profesyonel yakın koruma zaten yakın dövüş eğitimi almıştır. Bu sporlarla uğraşan yakın korumalar tercih nedenidir ancak korumalık için tek başına yeterli bir özellik değildir.

Fiyatlar pahalı, ben en iyisi daha ucuza bu işi halledip bari “badigart (bodyguard)” tutayım diyorsanız, yukarıda yazdıklarımızı unutun. Yarım hizmet, hiç alınmamış hizmettir. Can ve mal güvenliğinizi ancak profesyoneller sağlayabilir. Bu düşünce tarzının, doktora gitmek yerine şifacıya veya hocaya gitmek, avukata gitmek yerine dilekçeciye gitmekten hiç bir farkı yoktur.

Yakın Koruma Arayanlar

Yakın koruma arıyorum diyenler için işbu yakın koruma arayanlar sayfasının hemen alt kısmına yazmak üzere bir ilan ve yorum alanı oluşturulmuştur.

Bu alana yakın koruma arayan kişiler yorum şeklinde ilanları ekleyebilirler. Ancak bu sayfada yapılan yorumlar site yönetimince uygun görüldüğü takdirde yayınlanır. Bu nedenle yakın koruma arayanların taleplerini yazarken görünmesinde sakınca olmayan şahsi bilgilerini belirtmeleri gerekmektedir. 

VIP Yakın koruma arayanlar lütfen aşağıdaki yorum kısmını doldurunuz, yakın koruma aranıyor şeklindeki talebinize onay verildiğinde yayınlanacak ve konu ile ilgili kişiler tarafından uygun cevap varsa o da yayınlanacaktır.

İlanınızda; Aradığınız görevlide bulunması gereken boy, kilo gibi fiziki özellikler, kaç kişiye ihtiyacınız olduğu, görevin yapılacağı il ve ilçe ile görev süresini de belirtmenizde, görevlinin silahlı veya silahsız olması gibi özel koruma ihtiyaçlarına da yer vermeniz tavsiye edilir.

Önemli not: 

İlan yazarken isim, soyisim ve telefon numarası belirtilmesi halinde bundan tamamen kendileri sorumlu olup, sitemizin bir sorumluluğu olmadığını kabul etmiş sayılırlar.